Celulitída

Pomarančová kože trápi okolo 90 percent žien. Celulitída nemá priamy súvis s nadváhou, je bežným procesom, ktorý postihuje hlavne ženy. Štatisticky je dokázané, že sa vyskytuje najmä v krajinách s vysokou úrovňou života, v ktorých prevláda vyšší príjem energie ako je jej výdaj.

Výraz celulitída vznikol z latinského slova celulitis, čo v preklade znamená zápal buniek. Pri celulitíde nejde o zápal v pravom zmysle slova, ale o dystrofické zmeny podkožného tkaniva, ktoré sa navonok prejavia ako pomarančová koža.
V miestach postihnutých celulitídou sa tukové bunky zlučujú do hroznovitých strapcov, stláčajú cievy a taktiež tlačia na horné vrstvy kože. Spôsobuje to zhoršenie prekrvenia, ktoré bráni zásobovaniu buniek dôležitými látkami a taktiež spomaľuje vylučovanie odpadových látok lymfatickými cestami. V tukových bunkách sa tieto splodiny metabolizmu zadržiavajú, čo sa prejavuje zväčšením ich objemu. To sa následne prejaví na povrchu kože. Výsledkom sú neestetické kopčeky a jamôčky, ktoré pripomínajú pomarančovú kôru.

Celulitída postihuje len určité časti tela. Najčastejšie sú to stehná, zadok, brucho a boky. Celulitída je rozvíjajúci sa proces, ktorý postihuje aj štíhle osoby, najmä ženy, u obéznych je značne výraznejšia.